Salmalaks er virkelig en fantastisk god laks, og nå er pottene mine fulle av basilikum, persille og gressløk, så jeg lagde en pesto av dette. Man kan selvfølgelig lage mye av denne og oppbevare i et lufttett glass til en annen anledning. Kjempegodt! Jeg serverte laksen sammen med ovnsstekte poteter og wokede asparges og broccoli, alt stekt i den samme urteoljen.
Til 4 pers
600 g laks
1 ss smør
1 liten håndfull fersk gressløk
1 liten håndfull fersk basilikum og persille
1 fedd hvitløk
1 dl olje
Nykvernet salt og pepper
8 poteter
1 bunt asparges
1 broccoli
Ha gressløk, basilikum, persille, hvitløk og olje i en blender og kjør til det er finmalt. Smak til med salt og pepper.
Sett ovnen på 275 grader. Kutt potetene i båter og legg dem i en ildfast form. Ha over halvparten av urteoljen og rør godt. Når ovnen er varm nok setter du potetene inn og senker temperaturen til 250 grader. La dem steke i ca 30 min.
Del laksen i 4 og gni den inn med litt salt. Dekk laksen med halvparten av urteoljen og stek den i smør. Når laksen er litt over havstekt fra den ene siden, snur du dem og steker et par minutter på andre siden. Knekk av nederste delen av aspargesen og kutt opp broccoli. Når laksen er ferdig lar du den hvile et par minutter mens du skrur opp varmen på stekepannen og freser asparges og broccoli i resten av urteoljen i stekepannen.



Tilbaketråkk: Urtemarinert salmalaks | Enkelt og greit